Ekogroszek czy pellet

Istnieje wiele materiałów, których można wykorzystywać do ogrzewania domu jednorodzinnego. Jednak nie każdy z nich pozytywnie wpływa na środowisko. Warto myśleć o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za to czym oddychamy i na jakiej planecie żyjemy. Eko zmiany najlepiej rozpocząć od własnego podwórka. Dlatego jeśli do tej pory paliłeś w piecu ekogroszkiem, albo innym negatywnie wpływającym na stan czystości powietrza materiałem to powinieneś rozważyć zmianę na pellet.


Wady także zalety pelletu.

Oczywiście każdy z nas chciałby zaoszczędzić na opłatach związanych z eksploatacją domu w tym również na ogrzewaniu. Nie ma sensu ukrywać, że pellet nie jest popularniejszym rozwiązaniem od węgla czy ekogroszku. A jego podstawową zaletą jest ekologia. Oprócz tego nie pozostawia śladów sadzy na tynku domu oraz na kominie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza, jeśli ktoś ma budynek pomalowany na jasny kolor. Ponadto zapach palonego pelletu jest zupełnie inny niż węgla. Przede wszystkim w całym domu pachnie drewnem, i nie drażniącym nozdrza dymem z ekogroszku.


Jak przejść na pellet?

To co niektórych może zniechęcić do zmiany materiału do ogrzewania domu to fakt, że do spalania pelletu potrzebny jest specjalny piec. Jego kupno to dość kosztowna inwestycja. Jednak ze względu na wymogi dotyczące ochrony środowiska wiele gmin stworzyło programy dofinansowań do wymiany pieców. Tak więc nic nie trzeba płacić całej kwoty za urządzenie, co jest sporym odciążeniem dla domowego budżetu. Wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek oraz złożyć go we właściwym wydziale Urzędu Miasta czy Gminy.


Zobacz również: https://www.swiad-energ.com.pl/

Co ciekawe na targu są również kotły dwufunkcyjne, czyli takie urządzenia, w jakich można palić zarówno pelletem, jak także ekogroszkiem. Takie rozwiązanie jest wręcz idealne, ponieważ daje gwarancję ciągłego dostępu do materiału opałowego. Nawet jeśli na rynku na jakiś czas zabrakłoby pelletu to można zamówić ekogroszek. Tak toż w sytuacji, kiedy nie będziemy mogli pozwolić sobie chwilowo pod względem finansowym na droższą opcję opału to mając taki piec można przez jakiś czas ogrzewać dom tańszym materiałem.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Zielone źródła energii

O mezoterapii